גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כיתבו את האימייל שלכם לצורך שחזור הסיסמה
עגלת קניות
שם
מחיר
כמות
מחק
אשר ושלם

חסרי חוליות

חסרי חוליות ימיים

מי הם חסרי החוליות?

"חסרי חוליות" הינם משפחה ענקית של בעלי חיים ימיים, כאשר רק חלק קטן מהם מתאים לאקווריום מים מלוחים (מומלץ לקרוא: הקמת אקווריום מרינה).

בדומה לשבלולים ולדבורים שמוצאים בגינה, חסרי החוליות הם חלק בלתי נפרד מהחיים מתחת לפני המים. החל מכוכבי הים והשושנות המרהיבות של שונית האלמוגים, וכלה בסרטנים אשר עוזרים לנקות את קרקעית האגם, חסרי החוליות המימיים משחקים תפקידים חשובים כמו ניקוי אצות ומזון שנפל לקרקעית, ובאותו הזמן נותנים הצצה למגוון הצורות והצבעים שיצר הטבע.

אצלנו בנטפיש תוכלו למצוא מגוון עשיר של חסרי חוליות לאקווריום הביתי, גם למים מתוקים ואקווריומי קהילה וצמחייה, וגם לאקווריומי מים מלוחים וריף. מגוון החסרי חוליות שתמצאו בנטפיש יאפשר לכם ליצור אקווריום ייחודי ומעניין, ובאותו הזמן יתנו פתרון יעיל לבעיות כמו אצות טורדניות ואיפטזיות.

חסרי חוליות לאקווריום ביתי

בכדי לגדל חסרי חוליות בהצלחה באקווריום הביתי חשוב לזכור כמה כללים הכרחיים. לעומת דגים, חסרי חוליות לרוב רגישים מאוד לחומרים כימיים וזיהומים שונים, לכן אי אפשר להשתמש בתרופות רגילות באקווריום עם חסרי חוליות, ורמות גבוהות של אמוניה, ניטריט וניטראט יהרגו את רובם. כמו כן, לחלק מחסרי החוליות המימיים יש צורך בתנאים מיוחדים כמו רמות סידן גבוהות, מזונות מיוחדים או תוספת של יוד, וכאשר מדובר בחסרי חוליות מהים רובם יזדקקו לרמות מליחות קרובות ככל שניתן למי ים.

אצלנו בנטפיש מייבאים שלל זנים של חסרי חוליות מהקטגוריות הבאות:

סרטנאים ולובסטרים

בין המוכרים ביותר שבחסרי החוליות המימיים, בעלי חיים אלה הם חלק בלתי נפדר מרוב אגני המים בעולם החל מנחלים ואגמים וכלה בחופי הים. צורתם וצבעיהם, ביחד עם הצבתות המפורסמות הפכו אותם לתוספת פופולארית לאקווריום הביתי, והם לרוב עוזרים לנקות שאריות מזון שלא נאכלו.

חסרי החוליות בקטגוריה CRUSTACEANS נקראים בעיברית סרטנאים:

  • שרימפסים - תפקידם לשמור על נקיון מערכת האקולוגית שלנו באקווריום, הם מנקים את שיאריות המזון שנשאר בקרקעית וחלקם גם מנקה את הדגים מטפילים, הדגים יודעים אילו שרימפסים מנקים אותם ולכן הם מגיעים אליהם לצורך ניקוי טפילים.
  • לובסטרים - רובם הגדול לא מתאים לאקווריום הביתי, הם מאוד ארגסיבים ולכן ניתן לשלב אותם לרוב עם דגים גדולים.
  • סרטנים - ישנם מגוון גדול של סרטנים שמתאימים לאקווריום, לכל סרטן יש תפקיד אחר בשמירה על ניקיון האקווריום / שונית. יש כאלו שמנקים את האלמוגים, ישנם סרטני נזיר שנכנסים לתוך קונכיות וזזים יחד איתם בחיפוש אחר מזון, יש סרטנים שאוכלים שושנות טפיליות כמו אפטזיה, ויש סרטנים שאוכלים כוכבי ים קטנים כמו אסטרינות.

חסילונים ושרימפסים

למרות שהתפרסמו בעיקר בתור מנה במסעדות, החסילונים והשרימפסים משחקים תפקידים חשובים רבים בטבע ולעיתים גם באקווריום הביתי. החל משרימפס הג'פוניקה שמנקה אצות באקווריומי צמחייה, וכלה בשרימפס הנקאי שמנקה טפילים מדגי מים מלוחים, מדובר בבעלי חיים חשובים שלעיתים אף זוכים לאקווריום משלהם שלא כולל דגים. כמו כן הם המדד הכי חשוב לזיהומים כיוון שגם בטבע וגם באקווריום הביתי לרוב יהיו הראשונים שיגיבו לבעיה בערכי המים.

חלזונות

בעלי חיים אלו לרוב לא מוערכים בימינו אך מהווים חלק חשוב מהטבע לא רק במים אלא גם על פני היבשה. המגוון העצום של החלזונות המימיים כולל את חלזונות התפוח והטורבו הגדולים, את הקונצ'ים המשעשעים ואף חלזונות שאוכלים חלזונות אחרים. באקווריום הביתי הם לרוב משמשים כצוות ניקיון ולעיתים כתרופה לאצות טורדניות.

קיפודים וכוכבי ים

הסמל המושלם לחיים הימיים, בעלי חיים אלו מצויים רק במים מלוחים ונפוצים ברוב החופים בעולם. לעומת רוב חסרי החוליות אשר מגדלים באקווריום בעיקר כצוות ניקיון או פתרון לבעיה, כוכבים וקיפודי ים מופיעים באקווריום בעיקר בזכות צורותיהם וצבעיהם היחודיים. למרות זאת, לרוב הם יעזרו בניקוי האקווריום מאצות או שאריות מזון שלא נאכל. באקוריום הביתי כוכבי ים וקיפודי ים יזדקקו למים נקיים עם רמות נכונות של מינרלים ולכן מתאימים בעיקר לאקווריומי ריף.

צדפות ושושנות ים

צדפות הענק ושושנות הים הם חסרי החוליות היפים והנחשקים ביותר באקווריום הביתי. מגוון הצבעים המרהיב של בעלי חיים אלה מושך את תשומת ליבם של רוב בעלי הריפים, ובעלי חיים אלו בהחלט זקוקים לתנאים של ריף עם תאורה חזקה בכדי לגדול באקווריום הביתי.