גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כיתבו את האימייל שלכם לצורך שחזור הסיסמה
עגלת קניות
שם
מחיר
כמות
מחק
אשר ושלם

דיסקוס הקל - Heckel Discus

שם מדעי Symphysodon discus
צבע כחול, חום, אדום, שחור, לבן
מאפייני מים 28-32 צלסיוס, dKH 3-5, pH 4.0-6.0
גודל בטבע בממוצע עד 9 ס"מ למרות שמסוגל להגיע ל12 ס"מ. באקווריום עד 18 ס"מ
קושי גידול בינוני עד קשה - דורש מים נקיים ודיירי אקווריום שקטים
משפחה אמנוניים - Cichlidae
מקור חוות גידול
גודל אקווריום מ100 ליטר לזוג, מ200 ליטר ללהקה. מידות אקווריום מומלצות - 100X40X50 ומעלה
אישיות שקט עד מעט תוקפני, במיוחד בעת רבייה.
מזון אוכל כל - בטבע ניזון בעיקר מרפש, אצות וזרעים
הקטן והנדיר שבדיסקוסים, אך גם ההססן ביותר והקשה ביותר לגידול. דורש טיפול מסור ומתאים למגדלים מנוסים בלבד

אז... מה זה?

מדובר בדג ממשפחת האמנוניים -Cichlidae, שמתאפיינים במבנה גוף דמוי דקר. דגים ממשפחה זו לרוב ניחנים באינטיליגנציה גבוהה ולעומת רוב בדגים שומרים על צאצאיהם בתקופת ההתפתחות. למשפחה תפוצה כלל עולמית באיזורים טרופיים וסובטרופיים, ובמקרים מסויימים מדובר במשפחת הדגים הדומיננטית באותו מקווה מים. משפחת האמנוניים, או בשמם העממי ציקלידים, כוללת לפחות 1650 זנים ידועים מה שהופך אותה לאחת ממשפחות החולייתנים הגדולות ביותר, ומהווה את משפחת הדגים הפופולארית ביותר בין דגי האקווריום.

דג זה שייך לסוג סימפיזודון - Symphysodon, שהדגים בו מתאפיינים בצורת גוף עגולה ופחוסה המזכירה דיסקוס, לכן קיבלו את שמם העממי – דיסקוסים. כמות המינים בסוג זה ותיאורם שנויה במחלוקת, לכן כאן יתוארו שלושה "מינים" שמייצגים את ההבדלים במראה, אזור התפוצה ודרישות הטיפול של הדיסקוסים השונים.

כל מיני הדיסקוסים בטבע הם דגי להקה מובהקים ומומלץ לגדל אותם בלהקה של לפחות 8 פריטים. בלהקות קטנות יפגינו תוקפנות שתביא לתמותה של הדגים עד שישאר רק זוג או הדג הדומיננטי. כמו כן כאשר לא בלהקה הדיסקוס הופך להססן ולרוב ימות עקב סטרס.

הדיסקוס הקל מאכלס בטבע נחלים ואגמים בעלי מים שחורים (דומים לתה) אשר כוללים רק צמחים צפים או שיחים שהוצפו. תפוצתו היא באגן האמזונס בריו נהמונדה, ריו נגרו וריו אבאקאקסיס בברזיל. תזונתו מורכבת בעיקר מרפש, זרעים, אצות וחסרי חוליות קטנים. הדיסקוס הקל לרוב מפגין מזג רגוע והססן, ומשתלב בעיקר עם דגים שקטים וקטנים או בגודל דומה. למרות שמדובר בדג חששן ניתן לנסות לשלב אותו באקווריום קהילה, כל עוד הדיירים בו לא פעילים או תוקפניים מדי. הוא הרגיש מבין הדיסקוסים לתנאי המים כיוון שבטבע מצוי רק במים חומציים מאוד.

זנים ביתיים שמקורם בדיסקוס הקל לרוב קלים לזיהוי בעזרת הפס השחור הבולט במרכז גופם, אם כי הוא דהוי בהכלאות מסויימות.

הדיסקוסים שמגדלים באקווריום הביתי הם לרוב הכלאות או לפחות עברו ריבוי סלקטיבי (אלא אם כן אלו דגים שנתפסו בטבע), ומקורם הוא לרוב "הדיסקוס הכחול" ו"הדיסקוס הירוק", אך קיימות גם הכלאות עם דיסקוס הקל אותן ניתן לזהות לפי הפס המרכזי העבה שמאפיין את המין. רוב הדיסקוסים שמקורם בחוות גידול יעדיפו את תנאי הגידול של דיסקוס המקור.

הזנים הביתיים ודיסקוסים שגדלו בחוות לרוב יהיו גדולים משמעותית מאלו שבטבע. הסיבה לכך היא השינוי המהותי בתזונה שלהם – בטבע הדיסקוסים ניזונים בעיקר מרפש שהצתבר על שורשים וענפים שהוצפו, ומזרעים, אצות וחסרי חוליות שנמצאים בתוכו. בחוות הגידול ובאקווריום מגדלים אותם בעזרת מזון עשיר בחלבונים כמו קציצות לב בקר, מה שגורם להם להגיע לגדלים מרשימים. חשוב לציין כי יש השערה שדיאטה זו פוגעת בכבד של הדיסקוסים והופכת אותם לרגישים יותר למחלות.

נקודה חשובה אחרת היא רגישותם של הדיסקוסים לאמוניה – כיוון שרובם באים ממים חומציים או ניטרליים בטבע הדיסקוסים רגילים יותר לאמוניום, אשר הופך לאמוניה במים בסיסיים. רגישות זאת מדגישה את הצורך במערכת סינון עוצמתית באקווריום עם דיסקוסים.

 

איך מטפלים בו?

ציקליד זה רגיש במיוחד לתנאי המים לכן מומלץ רק למגדלים מנוסים.

הבעיה העיקרית תהיה נטייתו הטבעית להססנות שתמנע את שילובו עם דגים פעילים במיוחד או תוקפניים.

מקומות מסתור בצורת גזעים סבוכים או צמחיה עבותה יעזרו לו להתאקלם מהר יותר לאקווריום.

 

עם מי ניתן לשלב?

לרוב לא יפגע בדגים שקטים, אך דגים תוקפניים יותר יכולים לפגוע בו.

ניתן לשלב עם ציקלידים שקטים אחרים, ומומלץ מאוד לגדל בלהקות של לפחות 8 פריטים.

לרוב לא יפגע בשרימפסים וחסרי חוליות קטנים אחרים.