גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כיתבו את האימייל שלכם לצורך שחזור הסיסמה
עגלת קניות
שם
מחיר
כמות
מחק
אשר ושלם

דג זהב אורנדה - Oranda Goldfish

שם מדעי "Carassius auratus Var. "Oranda
צבע שחור,כתום,אדום,לבן
מאפייני מים 18-32 צלסיוס, dKH 5-25, pH 6.0-8.0
גודל עד 15 ס"מ בממוצע למרות שמגיע ל30 ס"מ
קושי גידול קל עד בינוני - דורש מערכת סינון חזקה
משפחה קרפיוניים - Cyprinidae
מקור חוות גידול
גודל אקווריום מ100 ליטר ליחיד, מ250 ליטר לקבוצה. מימדים מומלצים - 100X50X50 ס"מ ומעלה
אישיות שקט. מסוגל לאכול דגים וחסרי חוליות קטנים
מזון אוכל כל - מומלץ לספק מזון עשיר בחלבונים

זן יפה ונחשק זה הוא לא דג בריכה ופחות סתגלן מדגי זהב רגילים. דורש אקווריום מרווח עם סינון הולם ולא מומלץ למתחילים

אז... מה זה?

מדובר בדג ממשפחת הקרפיוניים - Cyprinidae, אחת ממשפחות הדגים המוכרות בעולם, שכוללת בתוכה את הקרפיון המצוי ואת דג הזהב, הזברות וקרוביהם (דניו), דג ה"דוקטור" (עגלסת), כרישי הכסף ואוכלי אצות סיאמיים, ושלל זני ברבוסים שהגדול ביניהם, Catlocarpio siamensis, הוא הדג הגדול ביותר במשפחה זו עם אורך מירבי של 3 מטר!

דגים ממשפחה זו לרוב חיים בלהקות ומתרבים על ידי הטלות ביצים המוניות. משפחת דגים זו נפוצה באירופה, אסיה, אפריקה וצפון אמריקה. משפחת הקרפיוניים כוללת 220 מינים עם יותר מ2400 זנים נפרדים מה שהופך אותה למשפחת הדגים (ובכללי החולייתנים) הגדולה ביותר.

דג זה שייך לסוג קרסיוס - Carassius, שמם של דגים אלו באירופה. סוג זה כולל קרפיונים בינוניים וגדולים מאירופה ואסיה שלא ניחנים בבינים. דג הזהב הוא מין מבוית שפותח לראשונה בסין לפני יותר מאלף שנה מהקרפיון הפרוסי (Carassius gibelio). מדובר באחד מדגי הנוי המבויתים הראשונים (אם לא הראשון), וכיום דג הזהב מהווה את דג הנוי המוכר והפופולארי ביותר בעולם. קיימות מספר אוכלוסיות פרא של דג הזהב, אך מקורן בדגים מבויתים ששוחררו לטבע. נכון להיום קיים מגוון זנים של דג הזהב עם דרישות מעט שונות בהתאם לצורת גופם.

דג הזהב מזן אורנדה הוא אחד הזנים הקדומים של דג הזהב שפותחו בסין. הוא קיבל את שמו בטעות כאשר יובא מסין ליפן על ידי ההולנדים. היפנים חשבו שהדג מגיע מהולנד ונתנו לו את הכינוי מסכת הברזל ההולנדית, שלאחר מכן התפתח לשמו כיום. קיימות שלוש וריאציות פופולאריות של האורנדה, שכולן מתאפיינות בגוף קצר ועגלגל: הראשונה מתאפיינת בבליטות עור על מצחה והיא האורנדה המקורית, השניה כמעט זהה לראשונה אך ניחנת בבליטות עור העוטפות את ראש הדג ונקראת ראש נמר, והשלישית ניחנת בצורת הגוף של הראשונה או השניה אך צבע גופה לבן והבליטות על ראשה אדומות ונקראת כיפה אדומה. למרות שמדובר בדג סתגלן, הוא רגיש בהרבה לזיהומים במים ולטמפרטורות קיצוניות מדגי זהב שפותחו לבריכות, ודורש אקווריום מרווח עם מערכת סינון חזקה, ולכן מומלץ למגדלים מנוסים.

דגי הזהב הם אוכלי כל אך שדורשים מזון עשיר בחלבון להתפתחות נאותה. מדובר בדג שקט שניתן לגדל כיחיד או בקבוצות, אך אין לשכנו עם דגים הקטנים מספיק בכדי להיכנס לפיו מכיוון שיראה בהם אוכל. כמו כן לא מומלץ לשכנו עם דגים תוקפניים כיוון שאינו מסוגל להתגונן מפניהם.

 

איך מטפלים בו?

קרפיון זה לרוב לא רגיש לתנאי המים אך מומלץ להכניסו לאקווריום מבוסס ויציב.

הבעיה העיקרית תהיה גודלו הסופי והצורך באקווריום מרווח עם מערכת סינון עוצמתית.

מקומות מסתור וצמחיה סבוכה יעזרו לו להתאקלם מהר יותר לאקווריום.

 

עם מי ניתן לשלב?

ניתן לשלב עם דגים שקטים כל עוד לא קטנים מדי, ודגים תוקפניים יכולים לפגוע בו.

ניתן ומומלץ לשלב עם קרפיונאים אחרים ועם בני מינו.

מסוגל לאכול שרימפסים וחסרי חוליות קטנים אחרים.