גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כיתבו את האימייל שלכם לצורך שחזור הסיסמה
עגלת קניות
שם
מחיר
כמות
מחק
אשר ושלם

שושנת ים שטיח Carpet Anemone

שם מדעי Stichodactyla haddoni
צבע ירוק, חום
מאפייני מים 22-28 צלסיוס, 380-450 קלציום, dKH 8-12, pH 8.1-8.4, sg 1.020-1.026
גודל עד למטר בקוטר בטבע, אך לרוב עד כ50 ס"מ באקווריום
קושי גידול קשה - מתקשה בהסתגלות לחיים באקווריום ודורשת אקווריום גדול
משפחה השושנתיים – Stichodactylidae
מקור האוקיינוס ההודי, מערב האוקיינוס השקט
גודל אקווריום מ400 ליטר לבוגר. מידות אקווריום מומלצות 120X60X60 ומעלה
אישיות תוקפנית מאוד וטורפת. יכולה לאכול דגים וחסרי חוליות ולהרוג אלמוגים
מזון דגים וסרטנים
תאורה בינונית - מ100 עד 200 PAR במערכות נוטריינטים נמוכים, ובין 150 ל250 PAR במערכות רגילות
מיקום באקווריום מומלץ למקם בחלק התחתון של האקווריום
תוספים חומצות אמינו, מזון מדי שבוע
זרימות מים חלשה בינונית. מ3 עד 15 ס"מ לשניה

אחת השושנות הנפוצות והפופולריות ביותר, אך גם הגדולות והקשות ביותר לגידול. דורשת אקווריום מרווח עם תאורה חזקה ומומלצת למגדלים מנוסים בלבד

אז... מה זה?

למרות שמזכירות פרחים בצורתן, שושנות הים הן בעלי חיים שמסוגלים לא רק לנוע ממקום למקום, אלא גם לפרוש את זרועותיהן הצורבניות בכדי לתפוס סרטנים ודגים שמתקרבים למלכודת יפת התואר שהן הכינו. כמו קרוביהם האלמוגים והמדוזות, שושנות הים ניחנות בזרועות צריבה, ולחלקן רעל שיכול לפגוע אף בבני אדם!

מדובר בשושנת ים ממשפחת השושנתיים – Stichodactylidae. משפחה זו כוללת את רוב השושנות הפופולאריות בתחביב ואת רוב המינים שמאכלסים שושנונים. שושנות במשפחה זו לרוב קשות לגידול ודורשות טיפול מסור עד שיתרגלו לחיים באקווריום, לכן מומלצות למגדלים ותיקים ומנוסים בלבד. מעבר לכך הן לרוב תופסות שטח נרחב באקווריום ויכולות לפגוע בדגים, חסרי חוליות, ובמקרה של שושנות השטיח לפעמים גם בבני אדם.

שושנה זו שייכת לסוג שושנתן – Stichodactyla . סוג זה כולל כיום שישה מינים אשר קיבלו את השם העממי הכולל שושנות שטיח עקב זרועות הציד הקצרות והצפופות וגופן הפחוס אותו הן פורשות על פני השטח כמרבד. שלושה מהמינים בסוג זה מאכלסים בטבע דגי שושנון.

שושנה זו יוצרת בטבע סימביוזה, או במילים אחרות חיה בשיתוף פעולה עם בעל חיים אחר. כמו קרובי משפחתה האלמוגים היא מכילה אצות בתוך גופה אשר מספקים לה מקור מזון. כמו כן שושנה זו נותנת בטבע מחסה לדגי שושנון/ליצן אשר מתגוררים בין זרועותיה, ומקבלים הגנה מפני דגים טורפים ומגנים עליה בתמורה מפני פרפרונים ודגים אחרים שיפגעו בה.

שושנת השטיח, או בשמה העברי שושנתן מרבדי - Stichodactyla haddoni, היא אחת השושנות הפופולאריות והנפוצות ביותר באקווריום הביתי, אך נחשבת לקשה לגידול ולרוב טורפת דיירים אחרים באקווריום. כמו כן מדובר באחת השושנות הגדולות ביותר אשר מגיעה בטבע לקוטר של 90 ס"מ!

בטבע היא נפוצה בעיקר למרגלות השונית ובקרבת החוף, באיזורים חוליים ובאזורים עם שברי אלמוגים, אך לעיתים מצויה גם על השונית עצמה. לרוב כאשר מכניסים אותה לאקווריום תבחר במקום עם תאורה טובה וזרימה מתונה קרוב לקרקעית.  מומלץ להאכיל שושנה זו פעם בשבוע בחתיכות דג או חסילונים. חשוב לציין שלעיתים קרובות תפתח תיאבון לדיירי האקווריום האחרים, וידועים מקרים שבהם אכלה לא רק דגים וסרטנים, אלא גם חלזונות ואפילו קיפודי ים, לכן חשוב מאוד לא להשאירה רעבה לזמן ממושך.

שושנה זו נחשבת לאחת הקשות ביותר לגידול. מעבר לגודלה הסופי המשמעותי ודרישתה לתאורה חזקה היא גם רגישה מאוד לתנאי המים, במיוחד בשלב ההסתגלות הראשוני. יש לזכור שאם מעוניינים בלגדל את בעל החיים המרהיב הזה נדרש אקווריום מרווח במיוחד ומגדל בעל ניסיון מספק בתחום גידול השושנות.

שושנה זו לעומת רוב השושנות לא מתרבה בד"כ על ידי חילוק גופה, ולא ידוע על רבייה מוצלחת באקווריום הביתי.

מגוון שושנונים יוצרים סימביוזה עם שושנה זו בטבע, ביניהם הם ליצן קינמון (Amphiprion melanopus), ליצן אוכף (A. polymnus), ליצן סיבאה (A. sebae) ומספר זנים אחרים, ביחד עם אלמוגיות דומינו צעירות (Dascyllus trimaculatus) וסרטנים וחסילונים שונים. באקווריום הביתי לרוב תאכלס זנים נוספים.

 

איך מטפלים בו?

שושנה זו רגישה מאוד לתנאי המים וניתן להכניסה רק באקווריום מבוסס ויציב.

הבעיה העיקרית תהיה לספק תנאי מים הולמים לריף ביחד עם תאורה חזקה והאכלות שבועיות.

מערות ומקומות מסתור אחרים יעזרו לה להתאקלם מהר יותר לאקווריום.

 

עם מי ניתן לשלב?

מסוגלת לאכול דגים קטנים וגדולים, ולרוב תפגע בשושנות ואלמוגים בקרבתה.

ניתן לשלב עם בני מינה, אך לא מומלץ לשלב יותר סוג אחד של שושנות גדולות באקווריום.

תאכל שרימפסים וחסרי חוליות אחרים, אך סרטנים גדולים יכולים לפגוע בה.