גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כיתבו את האימייל שלכם לצורך שחזור הסיסמה
עגלת קניות
שם
מחיר
כמות
מחק
אשר ושלם

צדפת מקסימה - Maxima Clam

שם מדעי Tridacna maxima
צבע ירוק, כחול, סגול, שחור, חום, צהוב,
מאפייני מים 22-28 צלסיוס, 380-450 קלציום, dKH 8-12, pH 8.1-8.4, sg 1.020-1.026
גודל עד 35 ס"מ בטבע, אך לרוב עד כ25 ס"מ באקווריום
קושי גידול בינוני - דורשת אקווריום מרווח ותאורה עוצמתית
משפחה ליביים - Cardiidae
מקור האוקיינוס ההודי, מערב האוקיינוס השקט
גודל אקווריום מ200 ליטר לבוגרת. מידות אקווריום מומלצות - 100X50X50 ס"מ ומעלה
אישיות שקטה ולרוב לא פוגעת בדיירים אחרים באקווריום
מזון פלנקטון ואצות שיתופיות בתוך רקמותיה
תאורה חזקה - מ200 עד 400 PAR במערכות נוטריינטים נמוכים, ומ300 PAR במערכות רגילות
מיקום באקווריום מומלץ למקם בחלק המרכזי או העליון של המסלעה עם תאורה חזקה
תוספים קלציום, מגנזיום, פוטאסיום, יוד
זרימות מים חלשה בינונית. מ5 עד 15 ס"מ לשניה

המבוקשת והנחשקת ביותר שבין צדפות הענק, צדפה זו לרוב ניחנת בצבעים עזים אך דורשת טיפול מסור ורמות תאורה גבוהות במיוחד לכן מומלצת למגדלים מנוסים בלבד

אז... מה זה? 

צדפות הן בעלי חיים לא שגרתיים ביותר ממובן אחד. הצדפות הם קרובי משפחה של החלזונות, וכמוהם מבלים את חייהם בקונכייה, אך לעומת החלזונות קונכייתם עשויה משני חלקים קעורים שמכסים את גופן. במקום זוג עיניים קדמיות הצדפות ניחנות בעיניים רבות הפזורות סביב גופן. רוב הצדפות ניחנות ברגל לתזוזה והן מסוגלות לנוע ממקום למקום בעזרת זרמי מים חזקים אותם יוצרים על ידי סגירה מהירה של קונכייתן, אך באותו הזמן רוב הצדפות מבלות את חייהן כבעלי חיים ישיבים ומעגנות את עצמן בדבק למצע. מרבית הצדפות מקבלות את מזונן מפלנקטון אותו מלקטות על ידי סינון המים דרך זימיהן.

מדובר בצדפה מתת משפחת צידפות הענק – Tridacninae, אשר כוללת בתוכה את צדפות הטרידקנה וההיפופוס. בעבר תת משפחה זו נחשבה למשפחה בפני עצמה אך כיום מסווגת כתת משפחה במשפחת הליביים - Cardiidae. לעומת רוב הצדפות, הצדפות בתת משפחה זו מכילות אצות שיתופיות בדומה לאלמוגים אשר מספקות את רוב מזונן. את שמן הן קיבלו עקב גודלם הסופי המרשים, אשר מגיע בזן הכי גדול, צידפת-הענק הענקית (Tridacna gigas), ליותר מ120 ס"מ ומשקל של יותר מ200 קילו.

צדפה זו שייכת לסוג טרידקנה, או בשמן העברי צידפת-ענק - Tridacna. סוג זה כולל את המינים הפופולאריים ביותר של הצדפות הנפוצות באקווריום הביתי, כמו המקסימה (Tridacna maxima), דרסה (Tridacna derasa), קרוסיאה (Tridacna crocea) וסקוומוזה (Tridacna squamosa), ביחד עם ארבעה מינים פחות נפוצים כמו הגיגאס (Tridacna gigas).

ההבדל הכי בולט בין הצדפות בסוג זה לבין צדפות מסוגים אחרים הוא שובל מוארך מסביב לגופם אותו הן פורשות על גבי השיניים שבולטות מקונכייתן בכדי לקלוט לתוכן יותר אור אשר מזין את האצות השיתופיות שבתוכן. לרוב כמות האור הנדרשת לגידול צדפת ענק גבוהה אף יותר מזו הנדרשת עבור אלמוגים, במיוחד עבור הצדפות הצבעוניות יותר, אך לעומת אלמוגים הן לא זקוקות לזרימה חזקה במיוחד. כמו כן, בדומה לאלמוגים צדפות הענק זקוקות לרמות סידן ואלקליניות גבוהות בכדי לבנות את קונכייתן. בעבר רוב צדפות הענק נתפסו בטבע אך כיום קיימות חוות רבות אשר מספקות את רוב הצדפות שרואים באקווריום הביתי.

צדפת המקסימה, הידועה גם בתור צידפת הענק הקשקשית - Tridacna maxima, מצויה בטבע בטווח הרחב ביותר מבין צדפות הענק, הכולל את האוקיינוס ההודי ומערב האוקיינוס השקט, ים סוף ואף את חלקה הדרומי של יפן. בטבע צדפה זו לעומת צדפות ענק אחרות לא מצויה במצע חולי ומתיישבת בעיקר על מצע סלעי, אם כי לעיתים מצויה בין שברי אלמוגים או על אלמוגים חיים. צדפה זו מצויה בעיקר במים רדודים, ורוב הפריטים מצויים בעומק של פחות מ8 מטר למרות שפריטים בודדים מתיישבים בעומק של עד 15 מטר. תפוצתה במים כה רדודים מרמזת על דרישות התאורה הגבוהות שלה.

מדובר בצדפת ענק קטנה יחסית, עם אורך מירבי של כ35 ס"מ. קונכייתה ניחנת בשיניים קטנות וצפופות יחסית לצדפות הענק האחרות. צבע גופה יכול לנוע בין חום לסגול, אך רוב הפריטים שמייבאים יהיו בצבע כחול או ירוק עקב הביקוש הרב בקרב חובבים. כמו כן צדפה זו יוצרת הכלאות עם צדפת הסקוומוזה שהטיפול בהם דומה לטיפול בצדפות מקסימה רגילות.

צדפה זו נחשבת לאחת הקשות ביותר לגידול כיוון שדרישות התאורה שלה גבוהות ביחס לשאר צדפות הענק, ובלי עוצמת תאורה הולמת ותנאי מים נאותים לרוב הצדפה תמות. באקווריום הביתי נהוג למקמה על גבי המסלעה בקרבת תחתית האקווריום, אך מיקומה באזור גבוה יותר יאפשר לקרבה לאור. כמו כן כמו כל צדפות הענק באפשרותה לנוע ממקום למקום ואם העדיפה להתמקם באזור אחר מזה שתוכנן עדיף להשאירה שם. אסור לשנות את מיקום הצדפה לעיתים קרובות מדי כיוון שזה יפגע בבריאותה, ואם נתפסה בסלע אסור להסירה ממנו כיוון שזה עלול לפגוע ברגלה העדינה.

באקווריום הביתי צדפות הענק לרוב לא יזדקקו לתוספות מזון, ופעולת סינון המים תעזור בשמירת צלילות המים באקווריום. כאשר מכניסים את הצדפה לאקווריום יש לתת לה להתרגל לתאורה שבו על ידי מיקומה בקרבת תחתית האקווריום, אך כעבור שבוע-שבועיים או ברגע שרואים כי היא פורשת את השובל סביבה כלפי מעלה יש להעבירה בהדרגה למקום מואר יותר.

אין לשלב צדפות ענק עם דגים שמסוגלים לטרוף אותן, ודגים שינסו לפגוע בה או להיכנס לתוכה יגרמו לה להיסגר עליהם מה שיוביל ברוב המקרים למותם. אסור לנסות לפתוח את הצדפה בכוח כיוון שלרוב זה יוביל למותה.

 

איך מטפלים בו? 

צדפה זו רגישה יחסית לתנאי המים לכן מומלץ להכניסה רק לאקווריום מבוסס.

הבעיה העיקרית תהיה לספק תנאי מים הולמים לריף ביחד עם תאורה עוצמתית.

 

עם מי ניתן לשלב? 

דגים גדולים וטורפים יכולים לפגוע בצדפות, והצדפה יכולה להיסגר על דג אשר מאיים עליה ובכך להביא למותו.

ניתן לשלב בקלות עם בני מינה וכל חסר חוליות וצמח אחר שלא יצרוב או ינסה לאכול אותה.