גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כיתבו את האימייל שלכם לצורך שחזור הסיסמה
עגלת קניות
שם
מחיר
כמות
מחק
אשר ושלם

צדפת דרסה - Derasa Clam

שם מדעי Tridacna derasa
צבע חום, כתום, צהוב, ירוק, כחול
מאפייני מים 22-28 צלסיוס, 380-450 קלציום, dKH 8-12, pH 8.1-8.4, sg 1.020-1.026
גודל עד 60 ס"מ בטבע, אך לרוב עד כ40 ס"מ באקווריום
קושי גידול בינוני - דורשת אקווריום גדול ותאורה עוצמתית
משפחה ליביים - Cardiidae
מקור מערב האוקיינוס השקט
גודל אקווריום מ400 ליטר לבוגר. מידות אקווריום מומלצות 120X60X60 ומעלה
אישיות שקטה ולרוב לא פוגעת בדיירים אחרים באקווריום
מזון פלנקטון ואצות שיתופיות בתוך רקמותיה
תאורה בינונית - מ150 עד 250 PAR במערכות נוטריינטים נמוכים, ובין 250 ל350 PAR במערכות רגילות
מיקום באקווריום מומלץ למקם בחלק התחתון או המרכזי של האקווריום על גבי המסלעה או על סלע נפרד
תוספים קלציום, מגנזיום, פוטאסיום, יוד
זרימות מים חלשה בינונית. מ3 עד 15 ס"מ לשניה

הגדולה ביותר מבין הצדפות הנפוצות בתחביב והשניה בגודלה מבין צדפות הענק, אך קלה יחסית לגידול ומשתלבת היטב באקווריומי ריף

אז... מה זה?

צדפות הן בעלי חיים לא שגרתיים ביותר ממובן אחד. הצדפות הם קרובי משפחה של החלזונות, וכמוהם מבלים את חייהם בקונכייה, אך לעומת החלזונות קונכייתם עשויה משני חלקים קעורים שמכסים את גופן. במקום זוג עיניים קדמיות הצדפות ניחנות בעיניים רבות הפזורות סביב גופן. רוב הצדפות ניחנות ברגל לתזוזה והן מסוגלות לנוע ממקום למקום בעזרת זרמי מים חזקים אותם יוצרים על ידי סגירה מהירה של קונכייתן, אך באותו הזמן רוב הצדפות מבלות את חייהן כבעלי חיים ישיבים ומעגנות את עצמן בדבק למצע. מרבית הצדפות מקבלות את מזונן מפלנקטון אותו מלקטות על ידי סינון המים דרך זימיהן.

מדובר בצדפה מתת משפחת צידפות הענק – Tridacninae, אשר כוללת בתוכה את צדפות הטרידקנה וההיפופוס. בעבר תת משפחה זו נחשבה למשפחה בפני עצמה אך כיום מסווגת כתת משפחה במשפחת הליביים - Cardiidae. לעומת רוב הצדפות, הצדפות בתת משפחה זו מכילות אצות שיתופיות בדומה לאלמוגים אשר מספקות את רוב מזונן. את שמן הן קיבלו עקב גודלם הסופי המרשים, אשר מגיע בזן הכי גדול, צידפת-הענק הענקית (Tridacna gigas), ליותר מ120 ס"מ ומשקל של יותר מ200 קילו.

צדפה זו שייכת לסוג טרידקנה, או בשמן העברי צידפת-ענק - Tridacna. סוג זה כולל את המינים הפופולאריים ביותר של הצדפות הנפוצות באקווריום הביתי, כמו המקסימה (Tridacna maxima), דרסה (Tridacna derasa), קרוסיאה (Tridacna crocea) וסקוומוזה (Tridacna squamosa), ביחד עם ארבעה מינים פחות נפוצים כמו הגיגאס (Tridacna gigas).

ההבדל הכי בולט בין הצדפות בסוג זה לבין צדפות מסוגים אחרים הוא שובל מוארך מסביב לגופם אותו הן פורשות על גבי השיניים שבולטות מקונכייתן בכדי לקלוט לתוכן יותר אור אשר מזין את האצות השיתופיות שבתוכן. לרוב כמות האור הנדרשת לגידול צדפת ענק גבוהה אף יותר מזו הנדרשת עבור אלמוגים, במיוחד עבור הצדפות הצבעוניות יותר, אך לעומת אלמוגים הן לא זקוקות לזרימה חזקה במיוחד. כמו כן, בדומה לאלמוגים צדפות הענק זקוקות לרמות סידן ואלקליניות גבוהות בכדי לבנות את קונכייתן. בעבר רוב צדפות הענק נתפסו בטבע אך כיום קיימות חוות רבות אשר מספקות את רוב הצדפות שרואים באקווריום הביתי.

צדפת הדרסה, הידוע גם בתור צידפת הענק הדרומית - Tridacna derasa, נפוצה במערב האוקיינוס השקט מאוסטרליה ועד ווייטנאם, ולרוב מצויה בקדם השונית בעומקים של 4 עד 10 מטר. בטבע צדפה זו לרוב מצויה במצע חולי או בין שברי אלמוגים היכן שהיא מעגנת את עצמה בעיקר בזכות משקל קונכייתה. המצע עליו מתיישבת צדפה זו שוחק את ה"שיניים" הטיפוסיות לצדפות ענק ולרוב ניתן לזהותה בזכות תכונה זו, אך באקווריום במהלך גדילתה תפתח את אותן השיניים כל עוד לא יהיה מה שישחק אותן.

מדובר בצדפת הענק השנייה בגודלה, עם גודל ממוצע של 50 ס"מ בבגרותה ודיווחים של 60 ס"מ אורך מירבי. קונכייתה מוארכת וניחנת בשישה עד שבעה כפלים. לרוב צבע גופה ניחן בגוונים חומים וצהובים, אך קיימים פריטים נדירים בצבע ירוק וכחול.

צדפה זו נחשבת לקלה יחסית לגידול כיוון שדרישות התאורה ותנאי המים שלה צנועות יחסית, אך עדיין תזדקק לעוצמת תאורה הולמת ותנאי מים נאותים. למרות שנהוג למקמה על גבי מצע חולי, מיקום על גבי המסלעה יאפשר לקרבה לאור וימנע התקפות של תולעים טורפות. כמו כן כמו כל צדפות הענק באפשרותה לנוע ממקום למקום ואם העדיפה להתמקם באזור אחר מזה שתוכנן עדיף להשאירה שם. אסור לשנות את מיקום הצדפה לעיתים קרובות מדי כיוון שזה יפגע בבריאותה, ואם נתפסה בסלע אסור להסירה ממנו כיוון שזה עלול לפגוע ברגלה העדינה.

באקווריום הביתי צדפות הענק לרוב לא יזדקקו לתוספות מזון, ופעולת סינון המים תעזור בשמירת צלילות המים באקווריום. כאשר מכניסים את הצדפה לאקווריום יש לתת לה להתרגל לתאורה שבו על ידי מיקומה בקרבת תחתית האקווריום, אך כעבור שבוע-שבועיים או ברגע שרואים כי היא פורשת את השובל סביבה כלפי מעלה יש להעבירה בהדרגה למקום מואר יותר.

אין לשלב צדפות ענק עם דגים שמסוגלים לטרוף אותן, ודגים שינסו לפגוע בה או להיכנס לתוכה יגרמו לה להיסגר עליהם מה שיוביל ברוב המקרים למותם. אסור לנסות לפתוח את הצדפה בכוח כיוון שלרוב זה יוביל למותה.

 

איך מטפלים בו?

צדפה זו רגישה יחסית לתנאי המים לכן מומלץ להכניסה רק לאקווריום מבוסס.

הבעיה העיקרית תהיה לספק תנאי מים הולמים לריף ביחד עם תאורה עוצמתית.

 

עם מי ניתן לשלב?

דגים גדולים וטורפים יכולים לפגוע בצדפות, והצדפה יכולה להיסגר על דג אשר מאיים עליה ובכך להביא למותו.

ניתן לשלב בקלות עם בני מינה וכל חסר חוליות וצמח אחר שלא יצרוב או ינסה לאכול אותה.