גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כיתבו את האימייל שלכם לצורך שחזור הסיסמה
עגלת קניות
שם
מחיר
כמות
מחק
אשר ושלם

בנית אקווריום גדול

אחד החלקים הכי חשובים בבניית אקווריום גדול זהו כמובן התכנון שלו. ישנם הרבה מרכיבים שצריך לשקול לפני ולהתייחס אליהם בתכנון ובבנייה. במאמר הבא נפרט מספר טיפים חשובים בשלבי תכנון בנית אקווריום דגים לבית או למשרד ומה באמת צריך לדעת.

אקווריום דגים לבית

אקווריום ענק

אקווריומים גדולים הם תכשיט מרשים בכל בית, אך יש עדיין להבין כי מדובר בגוף עשוי זכוכית שמלא במאות קילוגרמים של מים. בכל אקווריום בממדים ענקיים חייב להיות בסיס ברזל שיהיה מסוגל להחזיק את כל המשקל מבלי להישבר. אבל רגע לפני שמתחילים בבניית האקווריום, יש להחליט מי יהיו בעלי החיים שנגדל באקווריום? אילו דגי נוי נגדל שם? האם אנו מעוניינים באקווריום מים מלוחים או אקווריום מים מתוקים? התנאים שנדרשים לבעלי החיים השונים צריכים להיכלל בתכנון האקווריום.

בבניית אקווריום מים מלוחים ידרשו בנוסף למיכל הראשי הקמה של מיכל סאמפ- מיכל נוסף הממוקם מתחת לאקווריום ולפחות בנפח 15% מהאקווריום שבו יהיו מונחים פורק החלבונים, וכל מדיות הסינון השונות.

תכנון בנית אקווריום

 • מיכל סאמפ - אם באקווריום מים מלוחים עסקינן, נידרש בנוסף למיכל הראשי, הקמה של מיכל סאמפ, מיכל נוסף הממוקם מתחת לאקווריום ולפחות בנפח 10% מהאקווריום שבו יהיו מונחים פורק החלבונים, וכל מדיות הסינון השונות.
 • זכוכית לאקווריום - יש להתייחס לעובי וגימור הזכוכית - אקווריום בעלי חיזוקים או כתר, ידרשו עובי זכוכית דק יותר מאקווריום ללא חיזוקים. אך מעבר לאורך של 180 ס"מ, לא תהיה אפשרות לבנות אקווריום ללא חיזוקים.
 • זכוכית בגימורי קליר ואקסטרה קליר - זכוכיות בעלות רמה נמוכה יותר של עופרת כדי לגרום להן להיות שקופות יותר מזכוכית רגילה.
 • בסיס מתכת - על פני בסיס המתכת ישנה אפשרות ליצור גימורים שונים, חיפויי עץ או גבס תלוי בהתאם למה העיצוב דורש.

תכנון מערכות האקווריום

 • סינון מים האקווריום - באקווריום מים מתוקים ישנן שתי אופציות פילטרציה ובינון של המים באקווריומים בנפחים גדולים:
 1. הראשונה היא הדרך הנפוצה ביותר היא באמצעות פילטר חיצוני לאקווריום - פילטר חיצוני הוא מיכל שעומד מתחת לאקווריום ובתוכו ישנן מדיות סינון, המים זורמים למטה לתוכו עוברים את הסינון הנדרש ולאחר מכן ראש הכוח בתוך הפילטר דוחף את המים חזרה לתוך האקווריום.
 2. דרך שנייה היא תא ביולוגי לאקווריום - תא ביולוגי הוא חוצץ נפרד בתוך האקווריום שבתוכו נמצאות מדיות הסינון וראש כוח ששואב את המים לתוך התא והן דוחף אותם החוצה. יתרון של תא ביולוגי הוא נוחות גישה לחלקים מסוימים כגון צמרי סינון, בתא כזה הם נמצאים באזור עם גישה קלה וישנה אפשרות להחליפם לעיתים תכופות יותר.
 • פורק חלבונים - כאמור, מדובר באקווריום מים מלוחים, יש לתכנן גם את מיכל הסאמפ וכיצד יעמוד בתוך הסטנד - בתוך המיכל יש לדאוג שיהיה מקום עבור פורק חלבונים בגודל מתאים וכמות מספיקה של קרמיקה.
 • מיכל פיצוי אידוי - יש גם להתקין מערכת פיצוי-אידוי במים מלוחים הן במרינה והן בריף. על-מנת שפורק החלבונים יעבוד בצורה אידיאלית, מפלס המים צריך להיות קבוע ולכן דרוש מיכל שיפצה על האידוי במידיות.
 • קירור לאקווריום - במכלי ריף (מים מלוחים עם דגים ואלמוגים) יש לדאוג גם שיהיה מקום גם עבור מקרר לאקווריום.
 • משאבות גלים - במכלי מים מלוחים יש צורך בנוסף במשאבות לאקווריום שיצרו זרימות חזרות יחסית במים.
 • תאורה - במידה ומדובר בריף יש לדאוג גם לתאורת אקווריום המתאימה לגידול אלמוגים. עבור אקווריומי צמחיה יש לדאוג לתאורה לאקווריום צמחיה, אשר תתאים לרמת הצמחייה שרוצים לגדל. בנוסף לצמחיות ברמות הגבוהות יותר יהיה צורך במכלי פחמן דו חמצני.

תהליך הבנייה והתקנת האקווריום

 • בשלב הראשוני נגיע אליכם, כדי לבצע מדידות מדויקות של המרחב בו יותקן האקווריום.
 • לאחר מכן נכין את האקווריום וסטנד הברזל. במקרים של מידות קיצוניות כלומר אקווריום ענק, שאין אפשרות להעלות לבית הלקוח אז ניתן להכין את האקווריום ממש אצלכם בבית. לאחר שהאקווריום מוכן מגיעים עם הסטנד ועושים את ההתקנה.
 • בשלב הבא לאחר ההתקנה, נמלא מים בטקווריום כדי לוודא שאין נזילות מהאקווריום וממכלול המחברים הנוספים.
 • בשלב הסופי נרכיב את כל המרכיבים הנוספים של האקווריום (פילטר, תאורה וכו'..), ולאחר מכן מתחילים את תהליך ההרצה (סייקל) של האקווריום.

אז אם אתם מעוניינים בטיפים נוספים, ביעוץ ובשירות מקצועי, כתבו לנו או דברו איתנו ישירות ב 03-5595679. אנו בנטפיש נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת.