גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כיתבו את האימייל שלכם לצורך שחזור הסיסמה
עגלת קניות
שם
מחיר
כמות
מחק
אשר ושלם

פלאוורהורן - Flowerhorn cichlid

שם מדעי "Amphilophus sp. “Flowerhorn
צבע בשלל צבעים
מאפייני מים 24-32 צלסיוס, dKH 8-25, pH 7.0-8.5
גודל בממוצע עד 30 ס"מ למרות שמסוגל להגיע ל40 ס"מ
קושי גידול קל עד בינוני - עמיד ומסתגל בקלות לחיים באקווריום
משפחה אמנוניים - Cichlidae
מקור חוות שבי. פותח במלזיה
גודל אקווריום מ350 ליטר לבוגר, מ500 ליטר לזוג. מידות מומלצות 150X60X60 ומעלה
אישיות תוקפני עד תוקפני מאוד, במיוחד בעת רבייה. יאכל דגים וחסרי חוליות
מזון אוכל כל - מומלץ להאכיל במזון בשרי ולגוון במזון צמחי

הכלאה זו בין מספר ציקלידים דרום אמריקאיים מפגינה צבעים עזים ונהייתה פופולארית מאוד בשנים האחרונות, אך דורשת אקווריום גדול ומפגינה תוקפנות גבוהה לכן מתאימה למגדלים מנוסים בלבד.

מדובר בדג ממשפחת האמנוניים - Cichlidae, שמתאפיינים במבנה גוף דמוי דקר. דגים ממשפחה זו לרוב ניחנים באינטיליגנציה גבוהה ולעומת רוב בדגים שומרים על צאצאיהם בתקופת ההתפתחות. למשפחה תפוצה כלל עולמית באיזורים טרופיים וסובטרופיים, ובמקרים מסויימים מדובר במשפחת הדגים הדומיננטית באותו מקווה מים. משפחת האמנוניים, או בשמם העממי ציקלידים, כוללת לפחות 1650 זנים ידועים מה שהופך אותה לאחת ממשפחות החולייתנים הגדולות ביותר, ומהווה את משפחת הדגים הפופולארית ביותר בין דגי האקווריום.

דג זה שייך לקבוצת ה"ציקלזומות" שבעבר נכללו בסוג Cichlasoma, אך כיום נכללים בסוגים שונים. דג זה שייך לסוג אמפילופוס - Amphilophus, הכולל ציקלידים בינוניים וגדולים ממרכז אמריקה, שמפגינים צורת גוף דומה ביניהם אך ניחנים בתבניות צבעים שונות.

הפלאוורהורן הוא הכלאה מלאכותית שנוצרה במלזיהבשנות ה90 של המאה ה20. זני המקור המשוערים הם ציקליד השטן (Amphilophus labiatus), והטרימקולטום (Cichlasoma trimaculatum), אך עם הזמן נוספו מינים אחרים כמו התוכי האדום (הכלאה בפני עצמו) והציקליד טקסס (Herichthys carpintis). מומלץ לספק לדג זה תזונה מאוזנת אך עשירה בחלבונים כיוון שזה ימריץ את גדילתו ואת התפתחות הבליטה על מצחו.

דג זה שומר על טריטוריה גדולה (שלרוב מכסה את כל האקווריום) ומפגין תוקפנות גבוהה מאוד כלפי רוב סוגי הדגים ולעיתים קרובות גם כלפי ידיו של המגדל, לכן יש להיזהר כאשר מטפלים באקווריום. כמו כן הוא ינסה לטרוף את רוב סוגי הדגים שייתקל בהם, לכן אם מעוניינים בלשלב אותו עם דגים אחרים יש לעשות זאת בזהירות ולנסות מינים תוקפניים וחזקים כמוהו, ומומלץ לנסות זאת רק באקווריומים גדולים מאוד. הוא סתגלן ביותר כשמדובר בתנאי המים אך דורש מרווח שחייה הולם ומערכת סינון עוצמתית במיוחד. כמו כן הוא מהווה סכנה למגדל לכן מומלץ למגדלים מנוסים בלבד.

איך מטפלים בו?

  • דג זה לא רגיש לתנאי המים אך מומלץ להכניסו רק לאקווריום מבוסס.
  • הבעיה העיקרית תהיה לספק מרחב שחייה הולם ביחד עם מערכת סינון עוצמתית.
  • מערות ומקומות מסתור אחרים יעזרו לו להתאקלם מהר יותר לאקווריום.

עם מי ניתן לשלב?

  • לרוב יפגע בדגים שקטים, אך לעיתים ניתן לשלב עם דגים תוקפניים בגודל דומה.
  • לא מומלץ לשלב עם ציקלידים אחרים, ולא מומלץ לשלב יותר מאחד או זוג באותו האקווריום.
  • יאכל שרימפסים וחסרי חוליות אחרים ויכול לעקור צמחים מהמצע.